تاثیر سیگار در عدم باروری مردان و زنان به همراه خطرات آن سیگار در ناباروری آقایان و نازایی خانم ها افزایش خطر سقط جنین و آسیب های جسمی کودک بعد از زایمان
سیگار و ناباروری

تاثیر سیگار در عدم باروری مردان و زنان به همراه خطرات آن

تاثیر سیگار در عدم باروری مردان و زنان به همراه خطرات آن

آقایان و خانم های سیگاری بچه دارنمیشوید اگر …..

کسی نیست که از خطرات و مضرات سیگار اطلاعاتی نداشته باشد. ولی یکی از ابعادی که خیلی میتونه حایز اهمیت باشه عدم باربری در زوجین سیگاری می باشد..

فاصله زنان سیگاری تا باروری :

تقریباً تمام مطالعات علمی با این نظریه که سیگار اثر سوئی بر باروری زنان دارد، موافق هستند. شیوع ناباروری در بین زنان سیگاری بیشتر می باشد و در زنانی که همسران سیگاری دارند، این اثر منفی فقط اندکی کمتر از زنانی است که خودشان سیگاری هستند. تحقیقات نشان می دهد که سیگار بر روی تخمدان ها اثر منفی گذاشته و شدت آن به تعداد و مدت زمان مصرف سیگار ارتباط دارد. به نظر می آید سیگار کارایی تخمک ها و قدرت باروری را کاهش داده و سن یائسگی را چند سال جلوتر می اندازد. اجزاء تشکیل دهنده دود سیگار بر روی سلول های تخمدان در تولید استروژن تاثیر گذاشته و نیز آنها را مستعد اختلالات ژنتیکی می کند. همچنین سیگار به طور قابل توجهی باعث افزایش احتمال سقط و حاملگی خارج از رحم می شود. در زنان باردار سیگاری احتمال بدنیا آمدن نوزاد با وزن کم و نیز زایمان زودرس بیشتر است. سندرم مرگ ناگهانی جنین در خانه ای که یکی از افراد آن سیگار می کشند، بیشتر دیده می شود.

سیگار بر روی درمان های باروری اثر منفی دارد :

سیگار و عدم باربری مردان و زنان  و خطرات آن : خطرات سیگار در ناباروری آقایان و نازایی خانم ها و افزایش خطر سقط جنین و همچنین آسیب های جسمی کودک بعد از زایمان

سیگار ممنوع

تاثیر سیگار در عدم باروری مردان و زنان به همراه خطرات آن

شانس موفقیت IVF در افراد سیگاری تقریباً نصف افراد غیر سیگاری است. در مقایسه زنان سیگاری با زنان غیر سیگاری مصرف آمپول های محرک تخمک گذاری بیشتر، تعداد هرمون استرادیول خون پائین تر، تعداد تخمک های IVF بدست آمده کمتر، دوره های درمانی کنسل شده بیشتر و شانس لقاح و لانه گزینی کمتر است. همچنین احتمال سقط در این گروه بالاتر است. تاثیرات منفی سیگار در زنان مسن بیشتر است. گرچه استفاده طولانی مدت از سیگار تاثیرات جبران ناپذیری بر تخمدان می گذارد ولی تاثیرات منفی در پاره ای از موارد با قطع سیگار قبل از شروع درمان برگشت پذیر است.

مردان سیگاری کمتر توانایی باروری دارند :

 
در مردان سیگاری تعداد اسپرم ها و حرکت آنها کمتر و اشکال غیر طبیعی اسپرم بیشتر دیده می شود. در یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه گزارش شده که ترک سیگار حداقل مدت دو ماه قبل از انجام IVF به طور قابل توجهی شانس موفقیت را بیشتر می کند. به طور خلاصه مطالعات علمی انجام شده، بیانگر این است که سیگار قویاً با ناباروری در ارتباط است و زوج های سیگاری چه زن و چه مرد که سابقه نازایی و یا سقط مکرر دارند را باید به ترک سیگار تشویق کرد. ترک سیگار شانس حاملگی طبیعی و نیز موفقیت در درمان ناباروری را افزایش می دهد.

سخن نویسنده :

آیا واقعا کشیدن سیگار و لذت لحظه ایی حاصل آز آن میتونه جایگزین حضور شادی بخش کودک در خانه باشد. چرا با وجود این همه خطرات باز هم به کشیدن سیگار ادامه میدهید. همین الان تصمیم بگیرید که دیگه نکشید.

About behzad

یک از اولین نویسندگان این سایت هستم که همیشه سعی میکنم مطالب جذاب اینترنت رو کمی جذاب تر کنم و برای شما منتشر کنم . کار اصلیم تاتو و دستگاه های ارایشی هستش ولی به حوزه ی وب نیز به تازگی علاقه مند شده ام :)

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.